Powrót do strony głównej

Wykaz haseł


NAUCZANIE PAPIEŻA FRANCISZKA

POST

Post i modlitwa w intencji pokoju


Prośba papieża Franciszka nie tylko o modlitwę, ale i o post

Papież powiedział: „Bracia i siostry, postanowiłem wyznaczyć dla całego Kościoła na 7 września, wigilię wspomnienia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju, dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Zapraszam do udziału w tej inicjatywie w sposób, który uznają za stosowny, braci chrześcijan niekatolików, wyznawców innych religii oraz ludzi dobrej woli”.

Najbardziej zaciekłe złe duchy wyrzuca się modlitwą i postem

O mocy modlitwy połączonej z postem mówi Jezus uczniom, którym nie udało się wypędzić złego ducha z opętanego człowieka. Po tym niepowodzeniu uczniowie „zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić? On zaś im rzekł: Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was. Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem.” (Mt 17,19-21)

Z pewnością wyjątkowo złośliwymi złymi duchami są te, które pobudzają ludzi do wojny. Zaślepiają ich na cierpienie cywili i żołnierzy, którzy od nich różnią się tylko mundurem. Złe duchy pobudzają do nienawiści, zemsty, żądzy władzy, bogactw. Powodują, że niektórzy ludzie stają się opętani pragnieniem wojny i zysków, których dzięki niej się spodziewają. Ci ludzie zmuszają podlegające im osoby do udziału w wywołanych wojnach. Są w szponach złych duchów, które – jak powiedział Jezus – „wyrzuca się tylko modlitwą i postem”.

Jak pościć?

Wzywając do postu i modlitwy w intencji pokoju papież Franciszek nie określił, w jaki sposób mamy pościć. To bardzo wymowne. Istota postu polega bowiem na tym, by z MIŁOŚCI do Boga i ludzi – przynajmniej czasowo - wyrzec się czegoś, co bardzo lubimy, do czego jesteśmy przywiązani, bez czego nie wyobrażamy sobie naszego życia. Dla niektórych ludzi jest to dobre jedzenie, dla innych telewizja, internet, gry komputerowe, podróże, rozrywki, jakieś hobby itp. Post polega na tym, by z tego zrezygnować. Jednak – to bardzo ważne - zrezygnować z miłości. Jeśli więc modlimy się i pościmy w intencji pokoju, to powinna nami kierować miłość do ludzi żyjących w strachu przed wojną. O wartości miłości w różnych umartwieniach i wyrzeczeniach św. Paweł powiedział, że gdybym ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał (por. 1 Kor 13,3). Tak więc miłość powinna mi podpowiedzieć, jaką formą postu chcę wesprzeć moje siostry i moich braci, którzy cierpią z powodu wojen.


 

(Redakcja artykułu: 7 września 2013, ks. Michał Kaszowski)

Podobne tematy omówione na stronie www.teologia.pl: Post

 Powrót do strony głównej

Wykaz haseł