Powrót do strony głównej

Wykaz haseł


NAUCZANIE PAPIEŻA FRANCISZKA

DOBRY PRZYKŁAD

Zauważone u innych dobro pobudza do czynienia dobra


Pod wpływem bł. Jana Pawła II papież Franciszek odmawia codziennie wszystkie tajemnice różańca. Kiedy w 1985 roku przebywał w Rzymie, wziął udział w modlitwie różańcowej w Watykanie, której przewodniczył Jan Paweł II. Przykład tego papieża pobudził go do codziennego odmawiania wszystkich tajemnic różańca. Tak o tym napisał dla włoskiego miesięcznika „30 Giorni”:

„On był z przodu, na kolanach. Widziałem go od tyłu i stopniowo pogrążałem się w modlitwie.” (...) „Modliłem się pośród Ludu Bożego pod przewodnictwem naszego Pasterza. Kiedy spojrzałem na Papieża, przyszła chwila refleksji. Jego pobożność była świadectwem. Wyobraziłem go sobie jako młodego kapłana, seminarzystę, poetę, robotnika, dziecko w Wadowicach w tej samej pozycji co teraz, odmawiającego «zdrowaśki» jedna po drugiej”. (...) „Zdałem sobie sprawę z prawdziwego znaczenia słów, jakie Matka Boża z Guadalupe skierowała do św. Juana Diego: «Nie lękaj się, czyż nie jestem twoją Matką?». Zrozumiałem obecność Maryi w życiu Papieża”. I odtąd przyszły papież Franciszek zaczął odmawiać codziennie cały różaniec.

Wydarzenie, o którym wspomina papież Franciszek, przypomina mi coś podobnego, co stało się z pewnym kapłanem. Wspomina on, że zaczął codziennie odmawiać w seminarium różaniec, bo jego kolega któregoś dnia powiedział głośno do siebie: „Jeszcze dzisiaj nie odmówiłem różańca!”. Z pewnością nie wie on do dzisiaj, jaki skutek wywołały jego słowa.

 


 

(Redakcja artykułu: 22 lipca 2013, ks. Michał Kaszowski)

 Powrót do strony głównej

Wykaz haseł