Powrót do strony głównej

Wykaz haseł


NAUCZANIE PAPIEŻA FRANCISZKA

CZYŚCIEC

Nie tworzyć wokół siebie czyśćca dla innych


Zachęcając zakonnice do życia z Bogiem, do wpatrywania się w Chrystusa, rozważania Go i budowania prawdziwej wspólnoty w domu zakonnym, papież Franciszek dodał nieco żartobliwie: „I niech klasztor nie będzie czyśćcem, niech będzie rodziną”. (Słowo do sióstr klauzurowych 4.10.2013) Tę uwagę papieską można odnieść do rodzin, do wszystkich grup i wspólnot, w których przebywamy. Niech nie będą dla nikogo czyśćcem z naszego powodu.

To prawda, że jeśli ktoś znosi cierpliwie trudne sytuacje życiowe i przyjmuje je cierpliwie z miłości do Boga, to oczyszcza się, bo wzrasta w miłości cierpliwej i przebaczającej. Dzięki temu skróci się jego czyściec po śmierci, jeśli będzie musiał przez niego przejść. Jednak chrześcijaninowi nie wolno wywoływać cierpień. Nie wolno mu budować wokół siebie czyśćca dla innych lub gorzej jeszcze - piekła. Powinien tworzyć wspólnotę, która odzwierciedla doskonałą wspólnotę nieba, która jest obrazem i podobieństwem Boskiej Wspólnoty - Trójcy Świętej.

Słowa Papieża można by sparafrazować i powiedzieć: niech wasze domy, rodziny, miejsca pracy i nauki nie będą czyśćcem. Niech nie stają się skupiskami ludzkimi, które są ziemskim obrazem piekła przez wzajemną nienawiść, zawziętość, zazdrość, pogardę, podziały, brutalność, niewrażliwość. Niech się stają coraz doskonalszym obrazem nieba dzięki wzajemnemu szacunkowi, delikatności, usłużności, pogodzie ducha, atmosferze pokoju i radości.

Nikt z nas nie potrafi zmienić i ulepszyć całego świata. Nie potrafimy usunąć z niego wszystkich cierpień. Potrafimy jednak umilać sobie wzajemnie życie w naszym otoczeniu - uśmiechem, dobrym słowem, podnoszeniem na duchu, pocieszeniem, dodawaniem otuchy, rozbudzaniem nadziei. W pewnym stopniu od nas zależy to, czy sposób odnoszenia się wzajemnego będzie przypominał niebo lub piekło.


 

(Redakcja artykułu: 6 października 2013, ks. Michał Kaszowski)

Podobne tematy omówione na stronie www.teologia.pl: Czyściec

W formie drukowanej, Niebo, piekło, czyściec i to, co nastąpi na końcu; Śmierć i wieczne istnienie

 Powrót do strony głównej

Wykaz haseł